flag-english.gif

Kompiuterio ekranas (monitorius)  - kaip pasirinkti, naudoti

Perkant kompiuterį nerekomenduojame taupyti monitoriaus sąskaita. Monitoriaus negalima modernizuoti. Jį dažniausiai perkame ilgam naudojimui. Be to, nuo monitoriaus kokybės priklauso Jūsų akių sveikata.

Brangesni CRT monitoriai paprastai verti savo kainos Nusipirkę brangesnį plokščią CRT monitorių, džiaugsitės geresniu vaizdu, nes jis sumažins atspindžius ir mažiau iškraipys vaizdą. Monitorius, sureguliuotas specialistų kainuos brangiau, nei nustatytas automato, tačiau jo kokybė yra geresnė. Jei domina spalvų sukalibravimas CRT arba LCD monitoriui, galite kreiptis į Matrix servisą, jums šią paslaugą atliksime maždaug už 100lt + PVM. Pirkdami monitorių, pasikliaukite ne vien techniniais duomenimis, tačiau ir savo akimis. Monitoriaus kontrastą geriausiai nustatyti reikia žiūrėti ne į spalvotus vaizdus, bet į paprastą tekstą. DynaFlat tipo monitoriai gerai atvaizduoja smulkias detales, todėl tinka braižymui,kur nėra ypatingo spalvų derinimo. Trinitron tipo monitorių atvaizduojamos spalvos sodresnės, ryškesnės ir kontrastingumas didesnis, todėl tinka darbui su spalvotais paveiksliukais.

Flatron tipo monitorių vaizdas iš labai arti atrodo grūdėtas, tačiau bendru atveju tai labai kokybiškas ir palyginti pigus produktas, kurį galima naudoti ir pramogai ir sudėtingiems darbams Pagrindiniai techniniai SK monitorių parametrai Pirmiausia ir labai svarbi charakteristika – matymo kampas (vertikaliai). Senesnių SK monitorių matymo kampas siekė apie 80 - 90 laipsnių , dabartinių jau 120 – 130 laipsnių, kai kurie siekia net iki 160 laipsnių. Ne mažiau svarbus parametras – spalvingumas. Iki 2000 metų buvo gaminami tik 65 tūkst. atspalvių (spalvinis gylis – 16 bitų) atkuriantys SK monitoriai. Šiandien 24 bitų spalvinis gylis (16,7 mln. Atspalvių) tapo savotišku standartu. Perpus sumažėjo naujosios kartos SK monitorių reakcijos trukmė, kuri dabar siekia 25 – 30 milisekundžių. Įvairių testų rezultatai rodo, kad šie informacijos išvedimo įrenginiai puikiai tinka ne tik darbui su biuro programomis, bet ir namų kino ar žaidimų kompiuterio komplektui. Nuolat gerėja ir SK monitorių šviesumas, bei kontrastas, kurių duomenis jau galima palyginti su analogiškų monitorių su kineskopais duomenimis. Dažnas SK monitoriu turi galimybę būti pasuktas 90 laipsnių kampu, ir informaciją vaizduoti vertikaliai, tai ypač patogu tiems, kas dirba su tekstu. Šio tipo monitorius rodys geriau, jei jis prie kompiuterio bus prijungtas skaitmeniniu DVI prievadu, o ne analoginiu VGA.

Vis dėlto nors SK monitoriai geometriškai idealiai atkuria vaizdą, taupiai vartoja elektros energiją, yra mažų matmenų ir svorio, jie turi ir keletą trūkumų. Jų kontrastas dar negali visiškai prisilyginti CRT monitorių kontrastui, jie dar negali idealiai perteikti spalvų perėjimo.

LCD prieš CRT monitorius
1. Matmenys. SK monitoriai yra ploni, kai kurie modeliai yra net pritaikyti kabinti ant sienos. SK monitorius - idealus sprendimas taupant vietą. CRT monitorius visuomet žymiai didesnis, ne toks ergonomiškas.
2. Dizainas. CRT monitorių dizainas jau daugeliui nusibodęs, neturintis subtilumo ir lengvumo įspūdžio, tuo tarpu SK monitorių yra įvairių spalvų ir subtilių formų. Jie puikiai tinka į modernaus dizaino patalpas.
3. Vaizdo kokybė. Vaizdas SK monitorių ekrane gaunamas labai kokybiškas. Tiksliai atvaizduojamos smulkios detalės, tekstas. CRT monitorių pakraščiuose iškraipymų dažniausiai nepavyksta išvengti, tačiau ji vis dar turi geresnį kontrastą, juose nėra vaizdo inertiškumo, išgaunamos spalvos sodresnės. Nuo to priklauso ir akių nuovargis. Dirbant su CRT monitoriumi, po kurio laiko pradeda jaustis akių nuovargis, kas neatsitinka žiūrint į SK monitorių.
4. Energijos suvartojimas. SK monitorius suvartoja žymiai mažiau elektros energijos, nei CRT.
5. Spalvų gama. Paprastai SK monitorių spalvų gylis yra 24 bitai. Tačiau kelių atspalvių spalvos būna keičiamos viena ir vaizdas gaunamas šiek tiek grūdėtas. CRT monitoriai atvaizduoja 32 bitus spalvų ir vaizdas išgaunamas tolygus.
6. Vėlinimo laikas. Vienas iš esminių SK monitorių trūkumų - vaizdo kitimo inercija. Dėl šios priežasties šie monitoriai vis dar nelabai tinka vaizdams apdoroti. CRT monitoriai šios problemos iš viso neturi.
7. Taškai ekrane. Kita rimta SK monitorių problema - neaktyvūs taškeliai ekrane. Gamintojas tam tikrą jų skaičių toleruoja ir nelaiko broku. Atskirų gamintojų leistinos neaktyvių taškų normo skiriasi. Ši problema visiškai neaktuali CRT monitoriams.
8. Kaina. LCD monitoriai vis dar brangesni už CRT monitorius, tačiau jau galima įsigyti SK monitorių už mažiau nei 1000 Lt.
Rekomendacijos. SK monitorius rekomenduojamas taupantiems erdvę, daug laiko dirbantiems prie kompiuterio, firmoms, o standartinis CRT monitorius labiau tinkamas taupantiems, dirbantiems su grafika ir judančiais vaizdais .  

2002-12-12 Ką pasirinkti - LCD ar CRT monitorių?

Šiuo metu rinkoje siūlomi monitoriai yra dviejų tipų: CRT monitoriai (mūsų akiai įprasti monitoriai su elektroninių spindulių vamzdžiu - kineskopu) ir LCD (su skystų kristalų skaitmeniniu ekranu). LCD monitoriai yra palyginti naujas produktas, kuris monitorių rinkoje vis populiarėja, po truputį užimdamas CRT monitorių rinką. Šie du monitorių tipai tarpusavyje stipriai skiriasi, tiek technologiniu pagrindu, tiek vartojimo savybėmis. Dažną pirkėją apima abejonės, kurio tipo monitorių pirkti.      Šioje apžvalgoje glaustai ir populiariai palyginami LCD ir CRT monitoriai. Tikimės, kad šis straipsnelis Jums daugiau padės, negu galutinai supainios :)

LCD prieš CRT monitorius
1. Gabaritai.  Visų pirmą į akis krenta monitorių gabaritų skirtumas. LCD monitoriai yra ploni, kai kurie modeliai yra net pritaikyti kabinti ant sienos. LCD monitorius - idealus sprendimas taupant vietą. CRT monitorius yra didelis ir griozdiškas.
2. Dizainas.  CRT monitoriai lyginant su LCD monitorių išvaizda atrodo kaip dinozaurai. LCD monitorių yra įvairių spalvų ir subtilių formų. Jie puikiai tinka į modernaus dizaino patalpas. Prestižinis biuras renkasi LCD.
3. Vaizdo kokybė.  Vaizdas LCD monitorių ekrane išsiskiria savo ryškumu ir tikslumu. Labai tiksliai atvaizduojamos linijos, įvairios detalės, tekstai. Brėžinai atrodo puikiai - visos linijos ryškios ir tiesios net ekrano pakraščiuose. CRT monitorių pakraščiuose iškraipymų dažniausiai nepavyksta išvengti, nors kai kuriuose brangesniuose modeliuose būna įdiegtos sudėtingos koregavimo sistemos, kurios ištaiso iškraipymus.
4. Akių varginimas.  Be pertraukos dirbant su CRT monitoriumi, jau po dviejų valandų pavargsta ir įskausta akys, ko neatsitinka dirbant su LCD monitoriumi. CRT monitorius mažiau vargina akis, kai vertikalios skleistinės dažnis yra ne mažesnis kaip 85 Hz.
5. Energijos suvartojimas.  LCD monitorius suvartoja 2-3 kartus mažiau elektros energijos, negu CRT.
6. Spalvų gama.  Geras LCD monitorius gali atvaizduoti iki 24 bitų spalvų. Tačiau kelių atspalvių spalvos būna keičiamos viena ir vaizdas yra grūdėtas. CRT monitoriai atvaizduoja 32 bitus spalvų ir vaizdas - tolygus.
7. Vėlinimo laikas.  Vienas iš esminių LCD monitorių trūkumų - vaizdo kitimo inercija. Vaizdo inerciją apsprendžia laikas, per kurį vienas ekrano taškelis (pikselis) užsidega ir užgesta. Šio laiko žymėjimas nėra standartizuotas, todėl skirtingi gamintojai skirtingai nustato ir žymi šį parametrą. Vieni gamintojai nurodo tik taškelio užsidegimo laiką, kiti - užsidegimo ir užgesimo laikų vidurkį, treti - abiejų laikų sumą. Dėl to nevisuomet galima tikėti tuo, kas parašyta LCD monitoriaus aprašyme. CRT monitoriai šios problemos iš viso neturi.
8. Taškai ekrane.  Kita rimta LCD monitorių problema - neaktyvūs taškeliai ekrane. Gamintojas tam tikrą jų skaičių toleruoja ir nelaiko broku. Atskirų gamintojų leistinas neaktyvių taškų normas žiūrėkite lentelėje. CRT monitoriai šios problemos neturi.
8. Kaina.  LCD monitoriai maždaug 2 kartus brangesni už CRT monitorius.

Išvados
LCD monitorius rekomenduojamas:
     moderniam ar prestižiniam biurui.
     vartotojui, taupančiam erdvę.
     vartotojui, braižančiam brėžinius.
LCD monitorius netinka:
     dizaineriams, animatoriams ir pan., redaguojantiems nuotraukas ar kitus aukštos kokybės vaizdus.
     veiksmo žaidimų mėgėjams.
     ypatingai reikliems ir jautriems vartotojams, kuriuos atsiradęs neaktyvus taškas stums į neviltį.

DĖMESIO!
LCD monitorių ekranas sudarytas iš aktyvių taškelių. Vienams ar keliems jų sugedus ir tapus neaktyviais, monitorius nebus pripažintas brokuotu ir remontuotinu, kol neaktyvių taškelių skaičius neviršys tam tikros ribos. Kiekvienas monitorių gamintojas nurodo skirtingą ribą, nuo kurios monitorius laikomas brokuotu ir būna taisomas arba keičiamas nauju (žiūr. lentelę). Jei esate perfekcionistas ir jaučiate, kad atsiradę neaktyvūs taškai Jus nervins ar blaškys, geriau rinkitės CRT monitorių.

Lentelėje:
Šviesūs taškai/ tamsūs taškai
"-" - nėra gamintojo pažymėta
"ne" - neleistina.

Gamintojas

1 taškas

2 taškai greta

3 taškai greta

4 taškai greta

Iš viso taškų

Samsung

<5/<9

<2/<3

ne/<2

ne/ne

-

Sampo

-

-

-

-

<9

Nec

<7/<7

<3/<3

ne/ne

ne/ne

<11

Sony

-

-

-

-

<7

HP

<11/<9

-

-

-

-

HP nešiojami
kompiuteriai

<7/<7

-

-

-

<9

Toshiba nešiojami
kompiuteriai

-

-

-

-

<16


Detalių kainos yra http://www.deze.lt  arba http://www.mazakaina.lt svetainėse. 

Dėl pirkimo rašykite sales@matrix.lt .

Jei turite klausimų dėl palaikymo, domina konsultacijos, rašykite mailu: support@matrix.lt
Jei norite sužinoti serviso darbų kainas, domina servisinė aptarnavimo sutartis, rašykite service@matrix.lt , arba
skambinkite tel. +370-677-78814 (serviso vadovas).

Copyright MATRIX, UAB 2007-2012